субота, 5 грудня 2015 р.

Фразеологізми 6 клас


Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Синтаксична роль фразеологізмів

Мета: навчити учнів відрізняти фразеологізми від вільних словосполучень, визначати їх значення і стилістичну роль,  добирати до них синоніми  ;  формувати вміння відшукувати фразеологізми в текстах, правильно тлумачити  значення фразеологізмів, визначати їх синтаксичну роль; збагачувати фразеологізмами лексикон школярів; виховувати інтерес до народної творчості, до влучного образного слова; виховувати любов до української мови, прагнення підвищувати рівень мовленнєвої культури учнів.

 «Треба берегти, як зіницю ока, безцінну
 культурну спадщину нашого народу»
О. Гончар

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
Слово вчителя.
Завдання нашого уроку – закріпити вивчене про фразеологізми, удосконалювати вміння вживати їх у власному мовленні, збагачувати мовний запас.  Адже фразеологізми, як відомо, найвиразніше передають дух і красу мови, що її витворив народ протягом століть. Епіграфом нашого уроку є слова О. Гончара. Давайте прочитаємо вислів та знайдемо у ньому фразеологізми, які є безцінним скарбом нашого народу.  Тож збагатімося, долучимося до безцінних скарбів. Це вже говорить про те як важливо знати значення фразеологізмів, які і будуть темою нашого сьогоднішнього уроку . Запишіть її, будь ласка, в зошити.
Слайд 1                                                                                          
                 
 Слайд 2

Слайд 3




ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

·        Експрес-опитування
-         Який розділ  науки про мову ми вивчаємо?
-         Що вивчає фразеологія?
-         Що таке фразеологізми?
-         У яких стилях мовлення вживаються фразеологізми?
-         З якою метою вживаються фразеологізми у мовленні?
-         У якому словнику можна знайти значення фразеологізмів?
-         Які слова називають синонімами?
Слайд 4




Перевірка домашнього завдання.

Згадати і записати  якнайбільше фразеологізмів зі словами голова, нога, рука.
ІV. Виконання системи вправ на закріплення
·        Робота біля дошки «Допоможіть фразеології»
1.     Дописати префікси, пояснити значення фразеологізмів
… палити за собою мости  --
… братися з думками –
… брало мову –
     … йде коза до воза –
Вибірковий диктант
* Виписати фразеологізми. Пояснити значення кожного фразеологізму.  Які з ужитих у висловлюванні фразеологізмів  можна вважати синонімічними?

    Як у першій чверті Петя Мимовух цілі дні ловив старанно в класі мух.  В другій чверті й мух не стало. Не зівав, цілу чверть ловив наш Петя гав. В третій майже й на уроки не ходив, бо на вулиці він витрішки ловив. А в четвертій він потилицю вже чуха, жде він іспитів, неначе віл обуха.
Д.Білоус
·        Робота з підручником
Вправа 135
Установіть відповідність між фразеологізмами  та їх синонімами.

Слово вчителя.
У реченні фразеологізм --  це один член речення, тому що він є  неподільним, стійким словосполученням. Давайте визначимо фразеологізми у реченнях, які записані на дошці і з’ясуємо якими членами речення вони виступають.

Слайд 5




*Визначити яким членом речення виступає фразеологізм:
1)Він вернувся худий – шкіра та кості, побілівши на лиці, мов полотно, і неначе німий (О.Кобилянська).
2)Їм здалось, що вони заїхали за тридев’ять земель од Богуслава (І. Нечуй- Левицький).
.

Гра «Відгадай фразеологізм»
Слайд 6



Уважно розгляньте малюнки. Які фразеологізми на них проілюстровані?
Слайд 7            
  
 Слайд 8


                                                                   


·        Робота в групах (картки)
1.     Дібрати фразеологізми з довідки
2.     Дописати фразеологізми
3.      Гра «Хто більше!»
·        Самостійна робота
Слайд 9


V. Підсумок уроку
Домашнє завдання
Слайд 10

 Вправа 136.
 Інсценування 1 фразеологізму без слів (лінгвістична гра «Відгадай»)
Слово вчителя
1.     Оцінки, їх мотивація.

2.     Підбиваючи підсумок уроку, я хочу наголосити, що ми не лише закріпили вивчене і поглибили знання з теми «Фразеологія», а й долучилися до скарбів рідної мови, які ми повинні берегти , як зіницю ока. примножувати, передавати з гідністю наступним поколінням.